Ste nadšencami inovatívnych a nových technológií? Neuspokojíte sa na svojom dome s obyčajným zdrojom energie? V tom prípade sa určite oboznámte a naštudujte si niečo o s fotovoltaickom panely. Fotovoltaický panel je v podstate zariadenie, ktoré vyrába energiu zo slnečného žiarenia. Veľmi zjednodušene povedané. Dá sa takáto energia využiť aj na ohrev vody alebo na nabíjanie elektromobilu? Odpoveď je jasná, áno dá.
Fotovoltaický panel- čo to je a ako funguje?
Fotovoltaický panel je pojem, ktorý sa v poslednej dobe začína rozširovať a dostavať sa do povedomia ľudí. Ľudia sú tvory skúmavé a stále hľadajú alternatívy. Fotovoltaický panel je jedna alternatíva ako predovšetkým ušetriť náklady na energiu. Samozrejme, tak ako pri všetkých nových technológiách, aj pri fotovoltaických paneloch býva počiatočná investícia vyššia, tá sa však dorovná na úspore nákladov na energiu. Otázkou teda ostáva aký princíp fungovania má Fotovoltaický panel? Slnko, teda slnečné lúče žiaria na panely, ktoré zvyčajne bývajú umiestnené na slnečnej strane strechy, sú osadené v dostatočne pevných konštrukciách. Pri žiarení slnečnými lúčmi na panely sa vyrába jednosmerný prúd. V bežných domácnostiach sa však používa striedavý prúd, preto je potrebné mať v tomto systéme zapracovaný menič z jednosmerného prúdu na striedavý. Následne sa energia môže rozviesť po celej domácnosti.
Veľmi často sa fotovoltaické panely používajú na ohrev vody. V tom prípade ide energia do bojlera, kde sa voda ohrieva. Ak sú investičné náklady vyššie, prečo teda je dobré si fotovoltaický panel nainštalovať? Predovšetkým predstavuje úsporu nákladov na elektrine od 30% až do 60%. Je to veľmi ekologické zariadenie a navyše má veľmi dlhú životnosť. Fotovoltaické panely sa zvyčajne na domácnosť inštalujú vo viacerých kusoch. Na domácnosť to býva od 3 do 6 kusov alebo viac, v závislosti od veľkosti domácnosti a od vašej počiatočnej investície. Panely sa dajú kombinovať aj s kotlami plynovými alebo kotlami na tuhé palivo. Navyše v dnešnej dobe chceme mať všetko pod dohľadom, tak aj v tomto prípade je možné monitorovať každý panel osobitne cez mobilnú aplikáciu, tak aby ste mali prehľad o vašej spotrebe.
Fotovoltaický panel aj v noci?
Princíp fungovania panelov je taký, že ich dobíja a poháňa slnečné žiarenie. A čo v noci? V tom prípade fotovoltaické panely obsahujú batérie, ktoré slúžia namiesto slnka v noci. Tak ak si chcete zabezpečiť alternatívny alebo doplnkový zdroj energie, fotovoltaické články sú správna voľba.