Túžite po jazierku? Postačí vám aj balkón

Túžite po jazierku, ale jediný vonkajší priestor ,ktorý vlastníte je balkón? Nevadí. Založiť si ho môžete pokojne aj na ňom.
 
Ak má váš balkón rozmery meter krát dva, budete sa musieť zmieriť s tým, že si na ňom nezaložíte jazierko na kúpanie, ani na chov rýb. Menší vodný prvok sa však zmestí aj na tie najmenšie balkóny. Okrem estetickej funkcie, tak ku sebe prilákate motýle a iných užitočných opeľovačov vašich rastlín.

fontána
 
Použiť môžete akúkoľvek väčšiu nádobu. Najlepším materiálom je keramika, poprípade plast, avšak prvá možnosť pôsobí určite krajšie. Veľkosť záleží najmä na rozmeroch samotného balkóna, do úvahy však berte aj jeho nosnosť. Pri menších nádobách by nám s týmto ale nemal vzniknúť žiadny problém.
 
Pred tým ako do svojho mini jazierka vysadíme rastliny, ho musíme naplniť správnym substrátom. Nikdy nepoužívajte zeminu zo záhrady, alebo klasický substrát na pestovanie zeleniny, či kvetov. V prvom rade, vodné rastliny nepotrebujú vysoký obsah živín v pôde, pretože ich čerpajú najmä z vody a vzduchu. Ak by ste do malej nádoby umiestnili zeminu plnú aktívnych látok, po pár týždňoch by ste namiesto jazierka mali akýsi malý, zapáchajúci močiar. Ideálna je kyslá a ílovitá pôda. Okrem toho, že je chudobná na živiny, sa na dne dobre usadí a tak nebudete musieť riešiť problém s mútnou vodou. Ak nemáte prístup k tomuto druhu zeminy, zakúpte si špeciálny substrát pre vodné rastliny.
Množstvo hliny musíte odhadnúť podľa veľkosti nádoby. Z pravidla by nám nad ňou malo ostať minimálne pätnásť centimetrov vody.

leknín
 
Vodu, ktorou svoje jazierko napustíte, môže byť z vodovodu. Vždy ju však nechajte minimálne týždeň odstáť. Tak zabezpečíte, že sa zbaví nadbytočného chlóru, ktorý by rastlinám mohol poškodiť.
 
Založenie jazierka necháme vždy na letné mesiace. V zime by sme totiž nemohli vysádzať rastliny. Poobzerať by ste sa mali po takých, ktoré nemajú príliš veľké korene, takže nepotrebujú hlbokú vodu. Ideálnymi druhmi sú napríklad vodný hyacint, minilekná, vrbica vŕbolistá, šípovka širokolistá, alebo leknovec štítnatý. Všetky tieto rastliny môžeme nechať prezimovať vo vonkajšom priestore. Jedine vodný hyacint potrebuje byť v teple.