Hlavným pravidlom, ktoré funguje vo všetkých oblastiach sociálno-ekonomického života každého človeka je jasné pochopenie práv a povinností strán, či už ide o prácu, obchod alebo cestovnú spoločnosť. Ak sa zdá, že proces štúdia občianskeho zákonníka je príliš časovo náročný, potom skúmajte právne aspekty vzťahu podľa potreby. Napríklad, keď idete na výlet, prečítajte si legislatívu vašej krajiny, ktorá upravuje činnosti cestovného ruchu. Na druhej strane vám ponúkneme niekoľko tipov, ktoré vám umožnia lepšie pochopiť vzťahy s cestovnými kanceláriami.
- Pracujte so známymi alebo osvedčenými cestovnými kanceláriami.
- Nezabudnite podpísať zmluvu so spoločnosťou a starostlivo si kópiu uchovať.
- Pred podpísaním si pozorne prečítajte všetky klauzuly zmluvy, nešpecifikujte pre vás jasné body.
- Premýšľajte o tom, aké body v zmluve chcete urobiť na vašej strane. Môže ísť napríklad o zoznam služieb, ktoré plánujete získať od hotela.
- Nezabudnite napísať v zmluve názov hotela, v ktorom budete ubytovaní. Vo všeobecnosti je žiaduce popísať v zmluve všetky tie služby, ktoré spoločnosť sľubuje poskytnúť v prípade nákupu zvolenej dovolenky, inak nebudete mať záruku, že Vás neoklamú.
- Doklady týkajúce sa cesty musia byť zachované až do príchodu. Ak nebola poskytnutá žiadna zo sľúbených služieb, je potrebné zachovať si dôkazy o tom. Môže ísť napríklad o odbavenie taxi z letiska do hotela (ak ste v rozpore s podmienkami zmluvy nezorganizovali prevod). Ak nie ste v tom istom hoteli, vezmite si potvrdenie o pobyte
- Napokon, po návrate domov máte právo obrátiť sa na prevádzkovateľa zájazdov s požiadavkou na náhradu škody alebo na orgány súdov a orgánov na ochranu spotrebiteľa.
- Užite si dovolenku a vychutnávajte si krásy danej krajiny. Každá je niečím jedinečná, tak sa netrápte maličkosťami ale relaxujte.